27 Şub 2014

PELIKAN LEVEL 5 SILVER & P.W. AKKERMAN Royal Akkermanblauw


Günlük kullanımda nasıl dolma kalemler tercih ediyorsunuz bilmiyorum ama ben mürekkebimin bitmesinden çekindiğim için daha çok geniş mürekkep hacimli dolma kalemler tercih ediyorum… 

Bugünkü incelememin konusu olan dolma kalem de bu arayışımı sona erdiren dolma kalemlerden biri… Pelikan LEVEL 5… Bu yüksek hacimli dolma kalem için de kocaman şişeli bir mürekkep olan P.W.Akkerman' ın Royal Akkermanblauw' u tercih ettim… 


Pelikan LEVEL 5 aslında bir zamanlar piyasada bolca bulunan LEVEL 65 'in biraz daha lüks ve geliştirilmiş versiyonu… Büyük ve lüks kardeş gövde materyali dolum sistemi ve uç materyali gibi birçok açıdan farklılık gösteriyor…


Pelikan LEVEL 5 Silver, Pelikan' ın 1996-2006 yılları arasında tasarlanıp piyasaya sürülen LEVEL serisinden… 

Dolma kalemin gövdesi transparan, özel mavi renkte, fiber materyalden yapılmış… Tutma yeri ve kapak ise matlaştırılmış som gümüşten imal edilmiş dolayısıyla gümüş renginde… Fiber, transparan gövde sayesinde mürekkep seviyesi rahatlıkla görülebiliyor…

Dolma kalemin boyutlarına bakacak olursak… Görüldüğü gibi LEVEL 5, LEVEL 65' ten biraz daha uzun… LEVEL 5; kapalı haliyle 14,5 cm uzunluğa sahip, LEVEL 65 ise 13,7 cm uzunluğa sahip… Kapaksız haliyle LEVEL 5; 12,5 cm gelmekte… Kapağı arkasına takarak kullanılamıyor zaten… Çapı ise 0,8 cm kadar geliyor… 

Ağırlık olarak ise LEVEL 5 yine som gümüşün verdiği ağırlık yüzünden yaklaşık 29 g geliyor. Çok da ağır sayılmaz… Daha önce dediğim gibi zaten kapak da arkasına takılamıyor... Kapak klik sistemle kapanıyor dolayısıyla günlük kullanımda oldukça kullanışlı…


LEVEL 5' in ucu da oldukça güzel… 14 K rodyum kaplama altın uca sahip. Bendeki uç M ama oldukça iyi yazıyor F' e yakın diyebilirim. LEVEL 65' te ise  bilindiği üzere çelik uç bulunuyor.

Yazımı bir miktar kuru olsa da mürekkebi iletmesi, tıkanıklık yapmaması ve yazımının son derece yumuşak olması oldukça etkileyici… Roller hissi veriyor biraz...

LEVEL serisi dolma kalemlerin en can alıcı noktası doldurma sistemleri… LEVEL 5' in de kendine ait bir mürekkep şişesi bulunuyor. Şişe üzerine yazılmamış ama şişe 30 ml mürekkep almakta...Mürekkep şişesini özel kaidesine yerleştirdiğinizde ve de dolma kalemin altında bulunan valflerini açıp kaidesine koyduğunuzda alttan bir defa bastırmanızla dolma kalem kendiliğinden dolabiliyor.

Level 65' in dolumundan daha basit ayrıca bu sayede de dolum yerindeki sibop Level 65 gibi zamanla deforme olma riskinden bir miktar kurtarılmış oluyor...

Kaide aynı zamanda dolma kalem için stand olma özelliğine de sahip… LEVEL serisinin en kötü yanı temizlemesinin zor olması… Ana gövdedeki piston sistemini bozma düşüncesinden çok fazla kurcalamak istemiyorum ama zor da olsa dolma kalemi tamamen söküp temizlemek mümkün… Siz de benim gibi çekiniyorsanız içindeki mürekkep bittiği anda ucunu söküp damakla birlikte suyun altına bir müddet tutmanız mümkün… Kızaklı sistemdeki ucu rahat çıkabiliyor. Yine de yetkin değilseniz bu konuda dikkat etmekte fayda var…


Dolma kalemin içerisinden bildiğimiz klasik mavi Pelikan 4001 mürekkebi çıkmakta… Ben de bunun için şişeye farklı bir mürekkep doldurmak istedim. Bu amaçla da P.W. Akkerman' dan Royal Akkermanblauw' u tercih ettim. 

Akkerman' ın nostaljik şişeleri 150 ml mürekkep içerdiğinden başka türlü bitmesi mümkün olmayacaktı:) Renk de standart Royal mavilerden olunca çareyi günlük kullanımda en çok kullandığım kalemlerden birinde denemeye karar verdim.


Royal Akkermanblauw piyasadaki birçok Royal mavi tonuna benziyor. Yazımı bir miktar kuru, yazım sırasında ise hoş bir gölgelenmesi var. Gece mavisi ve lacivert arasında koyu tonda maviler sergiliyor… Kısacası günlük kullanım için benim ihtiyacımı karşılıyor.


Yazı örneği için bugün de Clairefontaine spiralli, kareli, beyaz 90 g/m2 sayfalı bloknotu tercih ettim… Sıradışı bir mavi mürekkep olmasa da yine de nedendir bilmem severek kullanıyorum bu mürekkebi…

Herkese bol mürekkepli, neşeli, sağlıklı, keyifli bir haftasonu dilerim. 

*Merak edenler için LEVEL 65 F uçla yazmış olduğum kısımda Sheaffer Skrip yeşil mürekkep kullandım:)
21 yorum:

 1. Gerçekten çok büyük bir mürekkep sişesi de çok zarif duruyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok zarif ama 100 ml zor bitiyor bu kalem için de kesinlikle doğru tercih oldu:)

   Sil
 2. Size bile fazla geliyorsa bu mürekkep bizler ne yapalım evladiyelik saklarız artık.
  Yazı için Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 100 ml benim için bile fazla… Çeşit çok olunca fazla miktarlı mürekkepler zor bitiyor :) Vakit ayırıp okuyup yorum bıraktığınız için ben teşekkür ederim.

   Sil
 3. Sırf temizleme zorluğu beni bu kalemden uzak tutuyor. Level 65'e de bu yüzden ısınamadım bir türlü. Allah'tan tutma kısmında çatlak oluştu da kurtuldum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben severek kullanıyorum açıkçası zor da olsa bişey olsun istemem tutma kısmını da yaptırırsınız umarım dolma kalem zor temizleniyor diye bu kadar acımasız olunmaz ki:)

   Sil
 4. Doğru düzgün temizleyemeyeceğim, sürekli renk değiştiremeyeceğim bir kalem için pahalı biraz. Level 65 gibi seviyelerde daha tolere edilebilir bir durum tabi.
  Ama özellikle kaidesiyle görüntüsü çok güzel.
  Kareli defterlere yazarken kafanız karışmıyor mu? Çok fazla çizgi var bence. Hele bir de fransız çizgililer var ki... :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha zarif aslında Level 65'ten performans olarak da daha iyi. Kendimi bildim bileli kareli defter sevmişimdir biraz sayısal alt yapıdan biraz mühendislikten kaynaklı sanırım… Çizgilide hiç rahat edemem mesela:) Yorum için teşekkür ederim.

   Sil
 5. Level 65 ile tanışmadan önce bu kalemi görmüştüm ben. Tabi fiyatı yüksekti. Daha sonra 65 ile tanışınca da nefsimi körelttim :) Ondaki uç bile son derece prüzsüz ve smooth olunca Level 5'i düşünemiyor insan. Bildiğim kadarıyla LEvel 65 Montblanc 149 boylarında diye hatırlıyorum, Level 5 daha uzun olduğuna baya baya büyük bir kalem. Buna rağmen de hafif. Çok teşekkürler incelemeniz için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de önce Level 65 ile tanışmıştım pürüzsüz bir yazımı var bundan iyisi olur mu diye düşünürdüm ta ki Level 5 ile tanışana kadar:)) Elimde MB 149 yok yanyana getiremedim maalesef ama ölçülerine baktım 149 birazcık daha uzun yaklaşık 14,4 cm gelmekteymiş. Yorumunuz için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 6. Merak ettiğim kalemlerden biriydi emeğinize sağlık çok faydalı oldu benim için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten faydalı olabildiyse ne mutlu :) Beğenmenize çok sevindim.

   Sil
 7. Geçen yıl bir arkadaş uygun fiyata verecekti, almamıştım hala pişman olurum. Yüksek dolum kapasiteli kalemler günlük kullanım için gerçekten çok iyi, mürekkep bitti derdi olmuyor, üstelik Pelikan kalitesi cabası.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı fikirdeyim hala ellerinde bulunuyorsa arkadaşınıza bir sorun isterseniz gerçekten güzel kalem tavsiye ederim:)

   Sil
 8. Bulunması nerede ise imkansız olan bir mürekkep.Şişesi ve kalitesi çok güzel.Yinede mürekkep şişeleri içerisinde en sevdiğim Pilot Iroshizuku.İnceleme için sağ olun.

  YanıtlaSil
 9. Merhabalar. Bloğunuzu yeni takip etmeye başladım. Tavsiyeniz üzerine günlük kullanım için Pelikan Level 5 aldım. İyiki de almışım. Bayağı ilginç ve hoş bir kalem. Çok teşekkür ederim. Ukalalık etmek istemem ama ilk defa dolum yapan arkadaşlara tavsiyem; kalem hemen yazmayabilir. Bir müddet kalemi mürekkep doldurma ayarında bekletsinler ve yazmayı denesinler. Daha sonra doluma kapalı pozisyona getirebilirler. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba kaleminiz hayırlı olsun :) Ukalalık değil doğru bir tesbit yapmışsınız dediğiniz gibi dolumdan sonra bir müddet beklenilmesinde fayda var.Yorumunuz ve de aramıza katıldığınız için ben teşekkür ederim.

   Sil
 10. Merhabalar. Bende bir level 5 aldım. Çok yumuşak bir yazımı var. Ancak bana işkence ediyor. Yazarken murekkep akışı kesiliyor. Aynı harfi tekrar yazmak gerekiyor. Sanırım kalem ucuna murekkep besleme sorunu var. Bir türlü çözemedim. YARDIM!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba sözünü ettiğiniz sıkıntı mürekkeple de alakalı olabilir mürekkep değişimine gitmekte ki daha önemlisi öncesinde kalemi yıkamakta fayda var gibi… Bu tür Level serisi kalemlerde mürekkep dolumu ve temizlemek zor gibi görünse de enjektör yardımıyla alttaki dolum ünitesinden -dikkatlice parçalanma riski var sonuçta- gövde içine iğneyi sokup içteki mürekkebi boşaltabilirsiniz. Sonra da aynı işlemi bir kaç kez su ile yaparsınız. Uç kısmını da su dolu bir kapta dik olarak bekletebilirsiniz biraz uğraştırır ama sorununuzu giderir diye düşünüyorum.

   Sil
  2. Teşekkür ederim. Deneyeceğim. Umarım olur.

   Sil
  3. Güzelce temizleyin hemde iki defa olmadı. Dedim ki murekkep ten dir. Akıcı bir murekkep koydum. (Edelstein adventurine) biraz daha iyileşti ama yine tam olmadı. Aldığım yeri aradım. Bize gönderin bakalım olmazsa değişim yapalım dediler. Hem size hemde kalemi aldigim yere Teşekkürler. Kalemin temizliği ve farklı şekilde murekkep dolumu üzerine çok tecrübe ettim

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.