19 Ara 2013

Pelikan Souveran M300 & MONT BLANC Jonathan Swift


Bir haftanın daha sonuna yaklaştık bugün özel bir ikili hatta üçlü paylaşmak istedim… İlk olarak her zamanki gibi dolma kalem… Pelikan Souveran M300    dolma kaleme Souveran serisinin en küçük üyesi diyebiliriz… (M320 de var tabi ama boyutları aynı)


M300' ün gövde ve kapağı doğal reçineden oluşmakta… Gövdedeki yeşil bölümün üzeri aynı zamanda sedef kaplama… Altın detaylarla bezenmiş kalemin boyutları daha önce de yazdığım gibi oldukça küçük… Kapaklı haliyle 11 cm, kapaksız haliyle 10.3 cm, kapağı arkasına taktığımızda ise yaklaşık olarak 13.3 cm gelmekte… Gövde çapı da oldukça ince… Yaklaşık olarak Ø9.9mm… Ufak tefek olmasına rağmen ben kapağı arkasına takmadan kullanmayı tercih ediyorum yine de:)

Ağırlık olarak da oldukça hafif 10.6 g… Oldukça hafif… Kapak gövdeye Pelikan Souveran kalemlerde alıştığımız üzere vidalanıyor… Doldurma sistemi ise yine aynı şekilde pistonlu… Dolma kalemin ucu ve metal aksamı 14 K som altın… Uçta aynı zamanda rodyum kaplama da kullanılmış dolayısıyla iki renkli bir uca sahip… Ben F ucunu tercih ettim… Uç kısmı yine diğer Pelikan Souveran' larda olduğu gibi vidalı formda yıkarken ve de uç değişirken kolayca sökülüp takılabiliyor. 

Daha çok bayanların ve küçük dolma kalem severlerin tercih ettiği M300, yazım konforu açısından altın ucun bütün hünerlerini göstermekte… Kağıt üzerinde takılma, tıkanma herhangi bir zorluk çıkarma gibi bir sorun söz konusu bile değil…  Mürekkep iletmede de bir sıkıntı yaşanmıyor…Sıra geldi mürekkebe:) Bu özel ve güzel kalem için yeşil tonlu bir mürekkep tercih ettim… Mont Blanc Yazarlar Serisi' nden yana kullandım tercihimi… 

35 ml' lik özel şişesindeki Jonathan Swift Ink yeşilin en çok sevdiğim tonuyla, yine  farklı mürekkep arayışımlarım sırasında karşıma çıktı…

Özel üretim olan mürekkep haki renkte oldukça koyu bir mat yeşil tona sahip… Yazımı bir hayli kuru AB standartlarında… Klasik Mont Blanc formülü desem yanlış olmaz sanırım… Antibiyotik içermediğinden de yine bu özel mürekkep son kullanma tarihine sahip…

Sıra geldi bu ikiliyi denediğim deftere… Quadrille Publishing ve Cole & Son işbirliğiyle üretilen defter fildişi/krem tonlu 240 sayfaya, 16x11.8x2.6 cm boyutlarına ve parlak sert kapağa sahip…


Jonathan Swift adına yapılan mürekkeple ve bu şık dolma kalemle Jonathan Swift' ten anlamlı bir alıntı yapmasam olmazdı dimi? 

Şimdiden güzel bir haftasonu geçirmeniz dileğimle bugünlük de bu kadar:)12 yorum:

 1. Çok güzel bir renk uyumu

  YanıtlaSil
 2. Başlığı ilk gördüğümde kalem Mont Blanc sandım ama alt tarafı bir Souveran'mış. (!) Mont Blanc mürekkeplerin son kullanma tarihleri ilginçmiş. Bu bizim koruyuculu mürekkepler zararlı mı şimdi? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet alt tarafı bir Souveran :D bir zararı yok koruyuculu olmasının bu sadece Mont Blanc' ın tercih ettiği bir üretim şekli bildiğim kadarıyla:)

   Sil
 3. "Everybody desires to live long, but nobody wishes to be old" demeliydi Swift amca.
  Mürekkep güzel, defter güzel....ellerinize sağlık...masrafa sokacaksınız beni.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ne dediyse onu yazdım Jonathan Swift'in sizinki de güzel olmuş :) Küçük kalem seviyorsanız masrafa girilebilir oldukça güzel bir kalem tavsiye ederim..

   Sil
 4. Pelikan'ın bu gövde rengini çok seviyorum. Bende de M400 var bu renkte. Çok şık, çok asıl bir duruşu var. Güle güle kullanın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim evet çok asil duruyor benim m400 tortoise ama vintage olanlar ve m300 yeşil gövde dediğiniz gibi kalemlerin ayrı bir havası var gerçekten...

   Sil
 5. M300 tabiri caiz olursa ilk ağır toplu kalemimdi. Üniversitedeyken almıştım. Çok zarif bir kalem. Ancak erkek eli için baya büyük. Bu yüzden geçen sene sattım yerine m200 aldım. Ama yine dolmakalem camiasından tanıdığım bir bayana gittiği için çok üzülmedim. Emin ellerde çünkü. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim kalemi satışınızı biliyorum kaçırdığım için o zaman çok üzülmüştüm :)

   Sil
  2. Merhaba, ikinci el kalemleri nerden/ nasıl bulabiliriz? Ben de bir m300 istiyorum ancak fiyatlar epey pahalı.

   Sil
  3. Merhaba Burcu Hanım, internet ikinci el satış sitelerinde arada çıkabiliyor ama temizlik, güvenlik açısından nasıllardır bilemiyorum. Bloglar arasında da arada satışa çıkabiliyor yazmakkeyiftir' in dolma kalem takas/değişim bölümünde bazen satmak isteyen kullanıcılar oluyor. Konu m300 olunca birazcık şans gibi maalesef… Küçüklüğü yüzünden pek fazla tercih edilmiyor gibi...

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.